"Odszedł od zmysłów...", czyli o Jezusowym stylu życia...


Mk 3,20-21

Jezus przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».

Odszedł od zmysłów... W języku greckim mamy słówko ekseste, które oznacza: "doprowadził się do szału", "zwariował"...

"Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera" (Ps 69,10)...

PS. Odszedł od zmysłów, jest szalony! W tym osądzie zawarta jest miłość i nienawiść, współczucie i gniew, resztka z ruiny wszelkiej nadziei (...). Jezus był, jest i będzie odrzucany wówczas, dzisiaj i zawsze przez przyjaciół i nieprzyjaciół - wszystkich nas, dopóki się nie nawrócimy - właśnie dlatego, że jest biedny, poniżony i pokorny. Ale to Jego szaleństwo jest właśnie Bożą mądrością. I gdy człowiek przez swą mądrość zabija samego siebie, Bóg przez swe szaleństwo wyrywa go swą mocą z jego śmiertelnej choroby. "Bycie z Jezusem" wymaga przejścia od myślenia ludzkiego do myślenia Bożego; jest to (...) przestawienie swego życia na Jego decyzje [S. Fausti SI, Rozważaj i głoś Ewangelię..., s. 133]...

Komentarze

 1. Szaleństwem jest Boża miłość, Jego miłosierdzie! Szaleństwem jest przyjście Jezusa na ziemię i odkupienie nas, grzeszników. Przecież wiedział, że go zdradzę, że wrócę do grzechu, że kolejny raz będę potrzebowała przebaczenia... A mimo to zbawił. I wystarczy, że Go przyjmę. Niepojęte.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pojawia się w mojej głowie pytanie - czy chcę być tak blisko z Jezusem, że i o mnie ludzie powiedzą, że odeszłam od zmysłów?
  Chcę być blisko z Tobą, Jezu. Nie wiem, ile jest we mnie odwagi, ale wiem, że umocnisz mnie, kiedy będę potrzebować.

  OdpowiedzUsuń
 3. ," gdy człowiek przez swą mądrość zabija samego siebie, Bóg przez swe szaleństwo wyrywa go swą mocą z jego śmiertelnej choroby" ..po co ksiądz pisze takie dziwne słowa?
  Jedne dziwne i niezrozumiałe wyjaśnia ksiądz innymi jeszcze bardziej dziwnymi i niezrozumiałymi...!!
  Po co??
  Nikt tego nie rozumie!

  Takie właśnie jest słowo Boże

  Dla kogo on posłał swe słowo??

  Po co? Żeby drażnić i wkurzać ludzi??
  Mnie te JEGO słowa wkurzają i budzą złość i agresję.
  Nienawiść smutek i ból!
  Złość i gniew!!!
  Nienawiść!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz