"Czy na twój rozkaz orzeł się wzbije, gdy ma swe gniazdo na górze?", czyli zoo na scenie...

Hi 39,1-30

"Czy znasz poród koziorożca?
Widziałeś rodzenie gazeli?
Czy zliczysz miesiące, gdy noszą, i znana ci chwila rodzenia?
Kładą się i młode swe rodzą, na świat wydają swój płód. Ich młode mocne, rosną swobodnie, odchodzą, by do nich nie wrócić.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie, legowiskiem zaś jego słona ziemia. Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy, w górach szuka pokarmu, goni za wszelką zielenią.
Czy bawół zechce ci służyć, czy zostanie przy twoim żłobie?
Przywiążesz go powrozem do pługa, będzie z tobą orał doliny?
Czy zaufasz, że bardzo silny, i włożysz nań owoc twej pracy?
Zawierzysz mu, że wróci, że dopilnuje ziarna na klepisku?
Żwawe są skrzydła strusia, czy tak jak pióra bociana?
Jaja swe rzuca na ziemię, ogrzewa je w piasku, zapomina, że można je zdeptać lub zniszczą je dzikie zwierzęta. Swe dzieci traktuje jak obce, próżny to dla niego trud - jest bez stada. Mądrości Bóg go pozbawił, rozsądku mu nie udzielił. Za to, gdy w góry cwałuje, śmieje się z konia i jeźdźca.
Czy dałeś koniowi siłę, grzywą przystrajasz mu szyję i sprawiasz, że biegnie jak szarańcza, aż silne parskanie przeraża?
Mocno bije kopytem, radośnie, z mocą się rzuca na oręż, nie boi się, drwi sobie z lęku, on nie ucieka przed mieczem. Gdy kołczan nad nim zadźwięczy, ostrze oszczepu i dzidy, pędzi wśród huku i dudnienia, nie wstrzyma go sygnał trąby, na głos trąbki rży: "Haaa", z dala już węszy wojnę, wołanie dowódców i hałas.
Czy za twoją to radą uniesie się sokół, skrzydła rozwinie ku południowi?
Czy na twój rozkaz orzeł się wzbije, gdy ma swe gniazdo na górze?
Mieszka na skale i nocuje, w skalnym załomie się gnieździ, stąd sobie szuka żeru, bo jego oczy widzą daleko. Pisklęta jego krew chłepcą, on wszędzie tam, gdzie zabici»."

Z wichru Pan kontynuuje odpowiedź... Stwórca odpowiada zadając Hiobowi pytania. Tak Bóg z przesłuchiwanego staje się przesłuchującym. W 39 rozdziale wyliczyłem, że Bóg pyta 13 razy. Znajdujemy się w obszarze zoologii... W pytaniach Stwórcy pojawiają się: koziorożec [Czy znasz poród koziorożca?], gazela [Widziałeś rodzenie gazeli?], zebra [Kto zebrę wolno wypuszcza?], dziki osioł [Kto zebrę wolno wypuszcza?], bawół [Czy bawół zechce ci służyć, czy zostanie przy twoim żłobie?], struś [Żwawe są skrzydła strusia], bocian [jak pióra bociana?], koń [Czy dałeś koniowi siłę, grzywą przystrajasz mu szyję i sprawiasz, że biegnie jak szarańcza, aż silne parskanie przeraża?], sokół [Czy za twoją to radą uniesie się sokół, skrzydła rozwinie ku południowi?], orzeł [Czy na twój rozkaz orzeł się wzbije, gdy ma swe gniazdo na górze?]... Do długiej listy ptaków i ssaków należy też dodać stworzenia, o których Bóg wspomina w rozdziale 38, a więc: ibisa ["Kto ibisowi dał mądrość...?" (38,36a)], koguta ["a rozum dał kogutowi?" (38,36b], lwicę ["Czy lwicy zdobyczy nałowisz, nasycisz żarłoczność lwiątek...?" (38,39a)] i kruka ["Kto żeru dostarcza krukowi, gdy młode do Boga wołają...?" (38,41)]. Mamy zatem całkiem spory zwierzyniec, wobec którego Bóg jest Stwórcą i Panem... Kardynał Ravasi pisze: w kulturze bliskowschodniej zwierzęta (...) ze względu na to, że ich instynkty są niemożliwe do rozszyfrowania, stają się symbolem tego, co tajemnicze i paranormalne (Hiob..., cz. II, s. 512). Bóg wszystkim kieruje... Dla Pana nic nie jest tajemnicą...

Komentarze

  1. ... a co z tego zwierzyńca wynika czcigodny księże?....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...dobre pytanie... Pan Bóg zdaje się podkreślać, że ma dostęp do każdej cząstki świata... Stwórca wszystko ogarnia... I nadaje kierunek życia każdemu zwierzęciu... Lb 6,24nn +++

      Usuń
  2. "Myślę,że moglbym zamieszkać wśród zwierząt,są tak spokojne i pelne godności;od dawna się im przyglądam.Nie zapracowują się i nie popłakują nad swym losem,nie cierpia na bezsenność(...)Nie znajdziesz wśród nich niezadowolonego,żadne ie oszalało z powodu manii posiadania rzeczy......"
    (Walt Whitman ,"Żdżbła trawy")

    2Tm4,22+++

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz