"...kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony"

Mt 10,17-22

"Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony."

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wspominamy narodziny dla Nieba pierwszego męczennika - świętego Szczepana. Dlatego fragment Ewangelii na dziś nie opisuje początków ziemskiego życia Zbawiciela, lecz jest wezwaniem do męstwa w obliczu prześladowań.

Jezus powiedział do swoich Apostołów... Dziś każdy chrześcijanin jest powołany do apostolstwa - świadczenia o Bogu słowem i czynem.

Miejcie się na baczności przed ludźmi! Prosechete oznacza wprost: "Uważajcie! Strzeżcie się!" To przede wszystkim wezwanie do czujności i pilnowania się. Jezus chce, żebyśmy w wymiarze ducha stali "na baczność", nie dali się uśpić...

...nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić... Słowa nie martwcie się... to wspaniały lek na lęk. Bóg zna nasze serca... Wie, co jest nam potrzebne, gdy przeżywamy kłopoty i trudności albo gdy jesteśmy prześladowani i kuszeni... Dlatego ciągle powtarza: nie martwcie się!!! Nie bójcie się...

...będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was... "Nie matrwcie się! Nie bójcie się! Duch Święty działa!"

kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony... Ewangelista posługuje się czasownikiem hypomenein, który oznacza "znosić, przetrzymać, wytrzymać, trwać, przetrwać, wytrwać, być wytrwałym (w trudnościach, ucisku, udręce, przeciwnościach, prześladowaniach)" albo "zosta(wa)ć, pozosta(wa)ć".

Komentarze

Prześlij komentarz